ABB Cable Tie High Performance L457mm W6.9mm Nylon/Polyamide 6.6 Natural Stainless Steel Barb
Description
Key Specifications
| SKU |
CAATY5275M
|
|---|---|
| Brand |
ABB
|
| Product Type |
Cable Ties & Straps
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 50 |
| UNSPSC Class | 39121700 |
| UOM | PK |
| Vendor Product | TY5275M |
| Colour | Natural |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Loop Tensile Strength | 534 N |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Max. Bundle OD | 127 mm |
| Pack Size | 50 Pack |
| Temperature | -60 to 85 deg C |
| Tie Length | 457 mm |
| Tie Thickness | 1.5 mm |
| Tie Width | 6.9 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!