ABB Cable Tie UV Resistant L200mm W7.6mm Nylon/Polyamide 6.6 Black Plastic Pawl
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
5414363126768
|
|---|---|
| SKU |
CAATY200-120X-100
|
| Brand |
ABB
|
| Product Type |
Cable Ties & Straps
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 100 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39121700 |
| UOM | PK |
| Vendor Product | TY200-120X-100 |
| Colour | Black |
| Lock Mechanism | Plastic Pawl |
| Loop Tensile Strength | 534 N |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Max. Bundle OD | 50.8 mm |
| Tie Length | 200 mm |
| Temperature | 85 deg C |
| Pack Size | 1000 Pack |
| Tie Thickness | 1.6 mm |
| Tie Width | 7.6 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!