Cabac Crimp Lug Stalk Type A Copper 10mm M8 Stud 22mm L Stalk 44mm OAL
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9318674744221
|
|---|---|
| SKU |
CAACS10/8
|
| Brand |
Cabac
|
| Range Name |
Stalk Lugs
|
| Product Type |
Crimp Lug Stalk Type
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CS10/8 |
| A-F Hex Die | 5.7 mm |
| Barrel Length | 10 mm |
| Body Material | Annealed Copper |
| Conductivity | 99.7% IACS |
| Conductive Material | Annealed Copper |
| Ductile Rating | 40% |
| Conductor Size | 10 mm |
| Inside Diameter | 4.5 mm |
| Number of Crimps | 1 |
| Overall Length | 44 mm |
| Resistivity | 1.738 µOhm/cm |
| Stalk Length | 22 mm |
| Stalk Diameter | M8 Stalk |
| Tensile Strength | 200 MPa |
| Temperature | -55 to 155 deg C |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!