Cabac Crimp Lug Long Barrel Long Palm Copper Heavy Duty 150mm Blank Palm 169mm OAL
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9318674710547
|
|---|---|
| SKU |
CAACAL150LPBHD
|
| Brand |
Cabac
|
| Range Name |
Long Barrel Long Palm Lugs
|
| Product Type |
Lugs Long Barrel
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CAL150LPBHD |
| A-F Hex Die | 20 mm |
| Barrel Length | 60 mm |
| Barrel Type | Long |
| Body Material | Annealed Copper |
| Conductive Material | Annealed Copper |
| Conductor Size | 150 mm |
| Crimping Die | HT130-C-185 |
| Finish | Tin Electroplated |
| Inside Diameter | 16.7 mm |
| Lug Length | 100 mm |
| Lug Thickness | 7.5 mm |
| Lug Width | 32 mm |
| Number of Crimps | 2 |
| Overall Length | 169 mm |
| Palm Type | Long Sealed |
| Stud Size | Blank Palm For Custom Drill inchg |
| Temperature | -55 to 155 deg C |
| Tensile Strength | 200 MPa |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!