Cabac Bootlace Ferrule Insulated 70mm 14.3x21mm Pin 37mm OAL Yellow
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9318674552574
|
|---|---|
| SKU |
CAABLP7000
|
| Brand |
Cabac
|
| Range Name |
Pre-Insulated Terminals
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 5 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | BLP7000 |
| Collar Inside Diameter | 17.2 mm |
| Conductor Size | 70 mm |
| Contact Material | Copper |
| Crimping Die | HNKE |
| Insulation Colour | Yellow |
| Insulation Material | Nylon |
| Finish | Tin Plated |
| Overall Length | 37 mm |
| Number of Conductors | 1 |
| Pin Diameter | 14.3 mm |
| Pack Size | 5 Pack |
| Pin Length | 21 mm |
| Sleeve Material | Copper |
| Temperature | -55 to 105 deg C |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!