Cabac Bootlace Ferrule Insulated 120mm 17.6x27mm Pin 48mm OAL Blue
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9318674554790
|
|---|---|
| SKU |
CAABLP12000
|
| Brand |
Cabac
|
| Range Name |
Pre-Insulated Terminals
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 3 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | BLP12000 |
| Pack Size | 3 Pack |
| Conductor Size | 120 mm |
| Crimping Die | HNKE |
| Overall Length | 48 mm |
| Temperature | -55 to 105 deg C |
| Sleeve Material | Copper |
| Insulation Colour | Blue |
| Insulation Material | Nylon |
| Number of Conductors | 1 |
| Contact Material | Copper |
| Pin Length | 27 mm |
| Collar Inside Diameter | 21.4 mm |
| Pin Diameter | 17.6 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!