Cabac Bootlace Ferrule Insulated 10mm 4.9x18mm Pin 28mm OAL Brown
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9318674622673
|
|---|---|
| SKU |
CAABLP1000-18
|
| Brand |
Cabac
|
| Range Name |
Pre-Insulated Terminals
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 25 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | BLP1000-18 |
| Collar Inside Diameter | 8.4 mm |
| Conductor Size | 10 mm |
| Contact Material | Copper |
| Crimping Die | HNKE |
| Insulation Colour | Brown |
| Insulation Material | Nylon |
| Finish | Tin Electroplated |
| Overall Length | 28 mm |
| Number of Conductors | 1 |
| Pin Diameter | 4.9 mm |
| Pack Size | 25 Pack |
| Pin Length | 18 mm |
| Sleeve Material | Copper |
| Temperature | -55 to 105 deg C |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!