Cabac Circuit Breaker Lug 95mm 8mm Stud Bi-Metal
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9318674781615
|
|---|---|
| SKU |
CAABL95CB-8
|
| Brand |
Cabac
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | BL95CB-8 |
| A-F Hex Die | 17.3 mm |
| Barrel Length | 60 mm |
| Body Material | Aluminium/Copper |
| Conductive Material | Aluminium/Copper |
| Conductor Size | 95 mm |
| Crimping Die | HT-95/120AL |
| Inside Diameter | 13.5 mm |
| Lug Length | 22.5 mm |
| Lug Thickness | 4 mm |
| Lug Width | 20 mm |
| Number of Crimps | 2 |
| Number of Holes | 1 Hole |
| Overall Length | 105 mm |
| Stud Size | 8 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!