Brilliant Lighting Preston Hugger DC Ceiling Fan 3 Blade 48in ABS Matt White
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9312641220879
|
|---|---|
| SKU |
BRI22087/05
|
| Brand |
Brilliant
|
| Range Name |
Preston
|
| Product Type |
Ceiling Fans
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 22087/05 |
| Blade Colour | White |
| Body Material | Metal |
| Blade Pitch | 20 deg |
| Blade Material | ABS Plastic |
| Body Colour | White |
| Air Flow Rate | 4200-5300-6400-7500-8600-10100 cu-m/hr |
| Ceiling Rake | Flat Mount Only |
| Control Type | 6 Speed Remote |
| Fan Size | 48 inch |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 210 mm |
| Motor Speed | 100-120-140-160-180-200 rpm |
| Motor Type | DC |
| Number of Blades | 3 Blade |
| Motor Wattage | 30 Watt |
| Voltage | 220-240 Volt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!