Brilliant Lighting Ceiling Sweep Fan 6 Blade 2140mm 6 Speed Aluminum White Ceiling DC Motor
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9312641200734
|
|---|---|
| SKU |
BRI20073/05
|
| Brand |
Brilliant Lighting
|
| Range Name |
Hercules
|
| Product Type |
Ceiling Sweep Fans
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 20073/05 |
| Blade Material | Aluminium |
| Blade Colour | White |
| Air Flow Rate | 8765-24384 cu-m/hr |
| Body Colour | White |
| Canopy Material | Steel |
| Body Material | Steel |
| Blade Pitch | 10 deg |
| Ceiling Rake | 17 deg |
| Control Type | 6 Speed Remote |
| Fan Size | 2140 mm |
| Height | 450 mm |
| Motor Speed | 30-87 rpm |
| Mounting Method | Ceiling |
| Motor Type | DC |
| Motor Wattage | 4-35 Watt |
| Voltage | 240 Volt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!