Bovara Meter Box Standard W600mm H600mm D250mm Wall Mount Steel Galvanised
Description
Key Specifications
| SKU |
BOVSMB600LID
|
|---|---|
| Brand |
Bovara
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | SMB600LID |
| Cable Entry | Top and Bottom |
| Finish | Galvanised |
| Enclosure Depth | 250 mm |
| Enclosure Height | 600 mm |
| Door Type | Hinged |
| Enclosure Width | 600 mm |
| IP Rating | IP23 |
| Lock Type | Padlock |
| Material | Steel |
| Mounting Method | Wall |
| Number Of Poles | 12 Pole |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!