Blauberg Exhaust Fan In-Line Ducted 315mm 220/240 Volt AC 0.99-1.42 Amp Polymer Grey
Description
Key Specifications
| SKU |
BLATURBO315MIX
|
|---|---|
| Brand |
Blauberg
|
| Product Type |
Exhaust Fans Ducted
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | BLATURBO315MIX |
| Air Flow Cubic Meters per Hour | 1420-1750 cu-m/hr |
| Air Flow Litres per Second | 394-486 l/sec |
| Colour | Grey |
| Current | 0.99-1.42 Amp |
| Fan Size | 315 mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 408 mm |
| Material | Polymer |
| Noise Level | 41-52 dBA at 3m |
| Power Cord Length | 1.2 mtr |
| Power Rating | 227-315 Watt |
| Speed | 2115-2505 rpm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!