Gree 8.2 kW Cooling 9 kW Heating 11A Cooling 11.7A Heating R32
Description
Key Specifications
| SKU |
BJRGWH28ATEXF/O
|
|---|---|
| Brand |
Gree
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | GWH28ATEXF/O |
| Cooling Air Flow Rate | 347 l/sec |
| Cooling Capacity | 8.2 kW |
| Heating Air Flow Rate | 347 l/sec |
| Heating Capacity | 9 kW |
| Outdoor Dimensions | 660 mm Height x 958 mm Width x 402 mm Depth |
| Rated Current (Cooling) | 11 Amp |
| Power Supply | 220-240 Volt / 50 Hz / 1 Phase |
| Refrigerant Type | R32 |
| Sound Level | Pressure Level Outdoor: 61 dBA / Power Level Outdoor: 69 dBA |
| Please Note | R/C 1/4 + 1/2 Wifi |
| Temperature | -15 to 52 deg C Cool / -15 to 24 deg C Heat |
| Rated Current (Heating) | 11.7 Amp |
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!