Belden Data Cable 4 Pair Overall Screened 24 AWG 0.3kV PVC/AL/PVC Chrome RS232
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9318674023630
|
|---|---|
| SKU |
BEL95040601000
|
| Brand |
Belden
|
| Range Name |
RS-232
|
| Product Type |
Data Cable
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 305 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 9504 0601000 |
| Bend Radius | 69.85 mm |
| Conductor Resistance | DC: 78.744 Ohm/km |
| Conductor Type | Tinned Annealed Copper |
| Core Colours | Black/Blue/Red/White/Green |
| Conductor Size | 6 mm |
| Current | 1.5 Amp |
| Insulation Material | Semi-Rigid PVC |
| Insulation Thickness | 0.279 mm |
| Number of Pairs | 4 Pair |
| Overall Diameter | 6.731 mm |
| Please Note | RS232 |
| Screen Coverage | 100% |
| Pulling Tension | 195.721 N |
| Sheath Colour | Chrome |
| Screen Material | Aluminium/Polyester Tape |
| Screen Format | Overall Screened |
| Sheath Material | PVC |
| Sheath Thickness | 0.813 mm |
| Stranding | 7x32 |
| Voltage | 0.3 kV |
| Temperature | -30 to 80 deg C |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!