Belden 20 AWG 1 Pair Chrome Data Cable Overall Screened Polyethylene/PVC
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9318674021704
|
|---|---|
| SKU |
BEL87620601000
|
| Brand |
Belden
|
| Product Type |
Data Cable
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 305 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 8762 0601000 |
| Conductor Size | 20 AWG |
| Bend Radius | 2 in |
| Conductor Type | Tinned Annealed Copper |
| Core Colours | Black/Clear |
| Conductor Resistance | 11.3 Ohm/1000ft |
| Current | 3.9 Amp |
| Insulation Material | Polyethylene |
| Insulation Thickness | 0.017 in |
| Number of Pairs | 1 Pair |
| Overall Diameter | 0.204 in |
| Screen Coverage | 100% |
| Pulling Tension | 38 lbs |
| Screen Material | Aluminium/Polyester Tape |
| Screen Format | Overall Screened |
| Sheath Colour | Chrome |
| Sheath Material | PVC |
| Standards | UL 1685 UL Loading IEC 60332-1-2 |
| Sheath Thickness | 0.028 in |
| Temperature | -20 to 60 deg C |
| Stranding | 7x28 |
| Voltage | 0.3 kV |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!