Audio Inst. 2PR 22AWG PP IS PVC CHR 305m
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
612825214458
|
|---|---|
| SKU |
BEL87230601000
|
| Brand |
Belden
|
| Range Name |
Inca
|
| Product Type |
Data Cable
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 305 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 8723-0601000 |
| Bend Radius | 40.64 mm |
| Conductor Resistance | 14.7 Ohm/1000ft |
| Conductor Type | Tinned Annealed Copper |
| Core Colours | Black/Red/Green/White |
| Conductor Size | 22 AWG |
| Current | 2.3 Amp |
| Insulation Material | Polypropylene |
| Insulation Thickness | 0.009 in |
| Number of Pairs | 2 Pair |
| Overall Diameter | 0.16 in |
| Screen Coverage | 100% |
| Pulling Tension | 42 42 lbs |
| Sheath Colour | Chrome |
| Screen Material | Aluminium/Polyester Tape |
| Screen Format | Individually Screened |
| Sheath Material | PVC |
| Standards | UL 1685 UL Loading IEC 60332-1-2 |
| Sheath Thickness | 0.02 in |
| Stranding | 7x30 |
| Voltage | 0.3 kV |
| Temperature | -20 to 75 deg C |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!