Belden Data Cable 2 Pair Overall Screened 15/18 AWG 0.3kV PVC/TCBS/AL/CPE Yellow
Description
Key Specifications
| SKU |
BEL3083AR305YW
|
|---|---|
| Brand |
Belden
|
| Product Type |
Data Cable
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 305 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 3083A 5601000 |
| Bend Radius | 121.92 mm |
| Conductor Resistance | DC: 11.8116 Ohm/km / 22.6389 Ohm/km |
| Conductor Type | Tinned Annealed Copper |
| Core Colours | Black/Blue/Red/White |
| Conductor Size | 6 mm |
| Current | 8/5 Amp |
| Insulation Material | PVC/Foam Polyethylene |
| Number of Pairs | 2 Pair |
| Overall Diameter | 12.065 mm |
| Screen Coverage | 65% |
| Pulling Tension | 845.158 N |
| Sheath Colour | Yellow |
| Screen Material | Tinned Copper Braid/Aluminium/Polyester Tape |
| Screen Format | Overall Screened |
| Sheath Material | CPE |
| Stranding | 19x28/19x30 |
| Voltage | 0.3 kV |
| Temperature | -30 to 75 deg C |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!