Bambach Flexible Wire Single Insulated 1 Core 16mm 0.6/1kV Plain Annealed Copper VNR 90 Green/Yellow
Description
Key Specifications
| SKU |
BAM20111AGNYW
|
|---|---|
| Brand |
Bambach
|
| Product Type |
Flexible Cable
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 20111AGNYW |
| Conductor Size | 16 mm |
| Conductor Type | Class 5 Annealed Copper |
| Current | 91 Amp |
| Insulation Material | VNR 90 |
| Insulation Colour | Green/Yellow |
| Number of Cores | 1 Core |
| Overall Diameter | 7.6 mm |
| Sheath Material | Unsheathed |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 5000.1 |
| Temperature | 0 to 90 deg C |
| Stranding | 182/0.32 mm |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!