Bahco ERGO Electricians Screwdriver Combi-Tip Insulated Slim VDE with 3-Component Handle 1000V Alloy Steel Black
Description
Key Specifications
| SKU |
BAHBE8510SL
|
|---|---|
| Brand |
Bahco
|
| Product Type |
Screwdrivers
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 27113200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | BAHBE8510SL |
| Bit Size | 5 mm/No 1 |
| Bit Type | Slotted/Phillips |
| Blade Length | 80 mm |
| Blade Material | Alloy Steel |
| Finish | Black |
| Handle Length | 122 mm |
| Handle Width | 20 mm |
| Insulation Voltage | 1000 Volt VDE |
| Overall Length | 202 mm |
| Standards | ISO 8764/DIN 5260 |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!