Bahco ERGO Electricians Screwdriver Slotted Insulated Slim with 3-Component Handle 4x100mm 1000V VDE Alloy Steel
Description
Key Specifications
| SKU |
BAHBE8040SL
|
|---|---|
| Brand |
Bahco
|
| Product Type |
Insulated Screwdrivers
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 27113200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | BAHBE8040SL |
| Bit Size | 4 mm |
| Bit Type | Slotted |
| Blade Length | 100 mm |
| Blade Material | Alloy Steel |
| Blade Thickness | 0.8 mm |
| Handle Length | 122 mm |
| Handle Width | 20 mm |
| Insulation Voltage | 1000 Volt |
| Overall Length | 222 mm |
| Standards | ISO 2380/DIN 5264 |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!