ABB ACS180-04S-01A8-4 ACS180 Variable Speed Drive 0.55kW 1.8amp 3Phase IP20 Frame Size R0
Description
Key Specifications
| SKU |
AWM3AXD50000716623
|
|---|---|
| Brand |
ABB
|
| Range Name |
ACS180
|
| Product Type |
Motor Starters Variable Speed Drive
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 3AXD50000716623 |
| Current | 1.7 Amp |
| Depth | 143 mm |
| Display | LED |
| Frequency | 47-63 Hz |
| Height | 209 mm |
| IP Rating | IP20 |
| Motor Power | 0.55 kW |
| Mounting Method | Wall |
| Operating Voltage | 380-480 Volt |
| Number of Outputs | 2 Digital |
| Phase | 3 Phase |
| Number of Inputs | 1 Analog / 4 Digital |
| Size | Frame R0 |
| Temperature | -10 to 40 deg C |
| Width | 70 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!