Atom Lighting LED Downlight with Driver 24W 4000K Cool White 2280lm 90deg 200mm Cut Out White IP44
Description
Key Specifications
| SKU |
ATOAT9047/WH/CW
|
|---|---|
| Brand |
Atom Lighting
|
| Product Type |
LED Downlights
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39111500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 14670-NLA |
| Average Lamp Life | 36000 hrs |
| Beam Angle | 90 deg |
| Colour | White |
| Colour Designation | Cool White |
| Colour Temperature | 4000K |
| Cut-Out Diameter | 200 mm |
| CRI | >80 |
| Dimmable | Dimmable |
| Finish | Powder Coated |
| Height | 66 mm |
| Input Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP44 |
| Lumens | 2280 lm |
| Material | Aluminium |
| Mounting Method | Recessed |
| Temperature | -10 to 40 deg C |
| Wattage | 24 Watt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!