Atom Lighting LED Downlight COB Adjustable with Dimmable Driver 10W Tri-CCT 3/4/5K 50deg 90mm Cut Out White IP54
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9336462116746
|
|---|---|
| SKU |
ATOAT9029/ADJ/WH/TRI
|
| Brand |
Atom Lighting
|
| Product Type |
LED Downlights
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 11674 |
| Beam Angle | 50 deg |
| Colour | White |
| Colour Temperature | 3000/4000/5000K |
| Cut-Out Diameter | 90 mm |
| CRI | >80 |
| Dimmable | Dimmable |
| Finish | Powder Coated |
| Height | 95 mm |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Input Voltage | 230 Volt |
| IP Rating | IP54 |
| Lumens | 890/980/930 lm |
| Light Source | LED |
| Material | Aluminium |
| Mounting Method | Recessed |
| Temperature | -20 to 40 deg C |
| Width | 95 mm |
| Wattage | 10 Watt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!