Atom Lighting Luminaires Bunker Eyelid LED 12W 230V Round 4K 1000lm Opal Non-dimmable Polycarbonate White 300mm IP66
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9336462111710
|
|---|---|
| SKU |
ATOAT3016/WH/RD/CW
|
| Brand |
Atom Lighting
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 11171 |
| Average Lamp Life | >54000 hrs |
| Beam Angle | 120 deg |
| Colour | White |
| Colour Temperature | 4000K |
| CRI | >80 |
| Diameter | 300 mm |
| Diffuser Type | Opal |
| Height | 90 mm |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Input Voltage | 230 Volt |
| IP Rating | IP66 |
| Lamp Shape | Round |
| Light Source | LED |
| Lumens | 1000 lm |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Wall/Ceiling |
| Style | Eyelid |
| Wattage | 12 Watt |
| Width | 300 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!