Atom Lighting LED Oyster Slim Opal Acrylic 17W Tri-CCT White 350mm dia IP44
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9336462182710
|
|---|---|
| SKU |
ATOAT3013/SLIM/17TRI
|
| Brand |
Atom Lighting
|
| Product Type |
Oyster Lights
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 18271 |
| Average Lamp Life | >54000 hrs |
| Colour Designation | Warm White/Cool White/Daylight |
| Colour | White |
| Colour Temperature | 3000/4000/5000K |
| CRI | >80 |
| Diffuser Type | Acrylic |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Height | 70 mm |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Input Voltage | 230 Volt AC |
| IP Rating | IP44 |
| Lamp Shape | Round |
| Light Source | LED |
| Lumens | 1715/1850/1840 lm |
| Material | Steel |
| Mounting Method | Wall/Ceiling |
| Wattage | 17 Watt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!