Ashdown Battery Charger Lead Acid 24V 28-300Ah
Description
Key Specifications
| SKU |
ASHMXT14
|
|---|---|
| Brand |
Ashdown
|
| Product Type |
Battery Chargers
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26111700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | MXT14 |
| Chemical System | Lead Acid |
| Depth | 65 mm |
| For Use With | Trucks and CV Workshop |
| Height | 130 mm |
| Nominal Capacity | 28-300 Ah |
| Nominal Voltage | 24 Volt |
| Please Note | 14 Amp / 8 Stage |
| Width | 235 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!