Aqualux Pond Light 7W 12-24/24V Round 3000K 550lm IP68 LED 40deg Dimmable 80CRI Surface CNC Machined Brass Natural Waxed
Description
Key Specifications
| SKU |
AQL540-B6-X0073040Q
|
|---|---|
| Brand |
Aqualux
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 540-B6-X0073040Q |
| Beam Angle | 40 deg |
| Cable Length | 5 mtr |
| Colour | Natural Waxed |
| Colour Temperature | 3000K |
| Dimmable | Dimmable |
| Diameter | 50 mm |
| CRI | 80 |
| Height | 71 mm |
| Finish | Powder Coated |
| Input Voltage | 12-24 Volt AC / 24 Volt DC |
| IP Rating | IP68 |
| Lamp Shape | Round |
| Lumens | 550 lm |
| Light Source | LED |
| Material | CNC Machined Brass |
| Mounting Method | Surface |
| Wattage | 7 Watt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!