AMP Netconnect SL-Series Outlet Mechanism Modular Jack CAT6 Shielded 4 Pair For F/UTP Cables Side Exit No Dust Cover
Description
Key Specifications
| SKU |
AMP1711343-2
|
|---|---|
| Brand |
AMP Netconnect
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 1711343-2 |
| Cable Type | CAT6A Shielded |
| Colour | Silver |
| Conductor Type | Solid/Stranded |
| Conductor Size | Solid: 24-22 AWG/Stranded: 26-24 AWG |
| Depth | 36.7mm |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Housing Material | Zinc Alloy |
| Height | 20.5mm |
| Width | 21.5mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!