AllVent Exhaust Fan 150mm 220-240 Volt 0.11 Amp 150/235 cu-m/hr 37.5dBA White
Description
Key Specifications
| SKU |
ALVVARIO150/6AR
|
|---|---|
| Brand |
AllVent
|
| Range Name |
Vario Series
|
| Product Type |
Exhaust fans
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ALV12612 |
| Air Flow Cubic Meters per Hour | 150/235 cu-m/hr |
| Colour | White |
| Current | 0.11 Amp |
| Duct Size | 150 mm |
| Fan Speed | 1340 rpm |
| Fan Size | 150 mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 218 mm |
| Grill Size | 185-190 mm x 185-190 mm |
| IP Rating | IPX4 |
| Material | Acrylonitrile Butadiene-Styrene |
| Noise Level | 37.5 dBA |
| Mounting Method | Window/Wall |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Wattage | 25 Watt |
| Width | 128.5 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!