Alco Cable Tie Heavy Duty 316 Stainless Steel Silver L1500 mm W7.9 mm
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9328587015967
|
|---|---|
| SKU |
ALCTIE1500-HD-SS
|
| Brand |
Alco
|
| Product Type |
Cable Ties & Straps
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 50 |
| UNSPSC Class | 39121700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | TIE1500-HD-SS |
| Colour | Silver |
| Lock Mechanism | Ball Lock |
| Loop Tensile Strength | 113 kg |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Max. Bundle OD | 464 mm Without Tool/458 mm with Tool |
| Tie Length | 1500 mm |
| Pack Size | 50 Pack |
| Tie Width | 7.9 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!