Alco Crimp Link Reducing Copper 25mm 16mm
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9328587023290
|
|---|---|
| SKU |
ALCLKR25-16
|
| Brand |
Alco
|
| Product Type |
Links Reducing Type
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ALCLKR25-16 |
| Body Material | Annealed Copper |
| Conductive Material | Annealed Copper |
| From Conductor Size | 25 mm |
| From Inside Diameter | 7.5 mm |
| Overall Length | 50 mm |
| Temperature | 55 to 150 deg C |
| To Conductor Size | 16 mm |
| To Inside Diameter | 5.5 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!