Alco Crimp Link Standard Non-Insulated Copper 10mm 7/1.35 26mm OAL
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9328587004879
|
|---|---|
| SKU |
ALCLK10/50
|
| Brand |
Alco
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 50 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ALCLK10/50 |
| Body Material | Copper |
| Conductive Material | Copper |
| Conductor Size | 10 mm |
| Crimping Die | WATK007/WATMH14/WATEK15/50G/WATMECH650P/WATMECH6120P/WATKS2045E/WATK22/WATEK60UNVL/WATEK425L/WATHK60UNV/WATHK6022/WATEK12042L/WATHK12042/WATEK120UNVL |
| Finish | Tin Electroplated |
| Inside Diameter | 4.5 mm |
| Number of Strands | 7/1.35 |
| Outside Diameter | 6.9 mm |
| Overall Length | 26 mm |
| Temperature | -55 to 155 deg C |
| Terminal Type | End Connector |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!