Alco Terminal Lug Bell Mouth Non-insulated with Inspection Hole Copper 50mm M6 Stud 49mm OAL
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9328587014403
|
|---|---|
| SKU |
ALCLBM50M6/10
|
| Brand |
Alco
|
| Product Type |
Lugs Bell Mouth
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 10 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ALCLBM50M6/10 |
| Barrel Length | 18 mm |
| Body Material | Copper |
| Conductor Size | 50 mm |
| Finish | Tin Electroplated |
| Inside Diameter | 9.5 mm |
| Lug Length | 20 mm |
| Outside Diameter | 12.7 mm |
| Overall Length | 49 mm |
| Palm Size | 23 mm |
| Stud Size | M6 Stud |
| Temperature | -55 to 155 deg C |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!