Alco Terminal Lug Bell Mouth Non-insulated with Inspection Hole Copper 185mm M12 Stud 82mm OAL
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9328587014540
|
|---|---|
| SKU |
ALCLBM185M12/6
|
| Brand |
Alco
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 6 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ALCLBM185M12/6 |
| Barrel Length | 32 mm |
| Body Material | Copper |
| Conductive Material | Copper |
| Conductor Size | 185 mm |
| Finish | Tin Electroplated |
| Inside Diameter | 18.3 mm |
| Lug Length | 35 mm |
| Lug Thickness | 5.5 mm |
| Lug Width | 34 mm |
| Number of Holes | 1 Hole |
| Outside Diameter | 24.3 mm |
| Overall Length | 82 mm |
| Palm Size | 34 mm |
| Please Note | With Inspection Window |
| Stud Size | M12 |
| Temperature | -55 to 155 deg C |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!