Alco Crimp Lug Standard Non-Insulated with Inspection Hole Copper 6mm M6 Stud 26mm OAL
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9328587004381
|
|---|---|
| SKU |
ALCL6M6/50
|
| Brand |
Alco
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 50 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ALCL6M6/50 |
| Barrel Length | 12 mm |
| Barrel Type | Standard |
| Body Material | Copper |
| Conductive Material | Copper |
| Conductor Size | 6 mm |
| Crimping Die | WATK007/WATMH14/WATMH4NW/WATMEB100CW/WATKS2045E/WATSTCRS9/WATEK15/50G/WATMECH650P/WATMECH6120P/WATKS2045E |
| Finish | Tin Electroplated |
| Inside Diameter | 3.8 mm |
| Lug Length | 11 mm |
| Lug Width | 10 mm |
| Number of Strands | 7/1.04 |
| Number of Holes | 1 Hole |
| Outside Diameter | 5.5 mm |
| Overall Length | 26 mm |
| Please Note | with Inspection Hole |
| Stud Size | M6 |
| Temperature | -55 to 155 deg C |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!