Alco Hazardous Area Cable Gland Unarmoured 31-42mm M50 IP66/68
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9314520035529
|
|---|---|
| SKU |
ALCHUW50
|
| Brand |
Alco
|
| Range Name |
Type HUW
|
| Product Type |
Cable Glands Hazardous Area
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 2 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ALCHUW50 |
| Body Material | Brass |
| Finish | Nickel Plated |
| For Use With | Unarmoured Cable |
| IP Rating | IP66/68 |
| Hazardous Area Rating | Exd I/IIC Exe I/II |
| Min. Sheath OD | 31 mm |
| Max. Sheath OD | 42 mm |
| Seal Material | Thermoset Elastomer |
| Thread Length | 20 mm |
| Width Across Corners | 67.7 mm |
| Thread Size | M50 |
| Width Across Flats | 62.5 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!