Alco Hazardous Area Cable Gland Armoured Weatherproof 11.5-16mm M20 IP66/68
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9314520035208
|
|---|---|
| SKU |
ALCHAW20
|
| Brand |
Alco
|
| Range Name |
Type HAW
|
| Product Type |
Cable Glands Armoured Hazardous Area
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 20 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ALCHAW20 |
| Finish | Nickel Plated |
| Body Material | Brass |
| Hazardous Area Rating | Ex db I/IIC Ex eb I/IIC Ex ta IIIC |
| IP Rating | IP66/68 |
| Max. Bedding OD | 10 mm |
| Max. Armour Wire | 1.25 mm |
| Max. Sheath OD | 16 mm |
| Min. Armour Wire | 0.8 mm |
| Min. Sheath OD | 11.5 mm |
| Temperature | -20 to 80 deg C |
| Seal Material | Thermoplastic Elastomer |
| Thread Length | 20 mm |
| Thread Size | M20 |
| Width Across Corners | 29.8 mm |
| Width Across Flats | 27.5 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!