Alco Metal Cable Gland Unarmoured Shutter Type General Purpose M63 34-44mm Nickel Plated Brass IP68
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9328587021753
|
|---|---|
| SKU |
ALCBRGM63
|
| Brand |
Alco
|
| Range Name |
Type BRGM
|
| Product Type |
Cable Glands Unarmoured
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ALCBRGM63 |
| IP Rating | IP68 |
| Finish | Nickel Plated |
| Body Material | Brass |
| Max. Sheath OD | 44 mm |
| Min. Sheath OD | 34 mm |
| Seal Material | Neoprene |
| Temperature | -40 to 100 deg C |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Length | 18 mm |
| Thread Size | M63 |
| Width Across Flats | 64 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!