Alco Bootlace Ferrule Insulated Polyamide Yellow 150mmx58mm OAL 3/Pack
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9314572017283
|
|---|---|
| SKU |
ALCBLY150/3
|
| Brand |
Alco
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | PA |
| Vendor Product | ALCBLY150/3 |
| Pack Size | 3 Pack |
| Conductor Size | 150 mm |
| Crimping Die | WATKSBLC-150 |
| Overall Length | 58 mm |
| Temperature | 105 deg C |
| Sleeve Material | Copper |
| Insulation Colour | Yellow |
| Insulation Material | Polyamide |
| Number of Conductors | 1 |
| Contact Material | Copper |
| Pin Length | 32 mm |
| Collar Inside Diameter | 23 mm |
| Pin Diameter | 19.5 mm |
| Voltage Rating | 600 Volt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!