Alco Bootlace Ferrule Insulated 2.5mm 2.6x8mm Pin 15.8mm OAL Grey
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9328587012355
|
|---|---|
| SKU |
ALCBLGY/100
|
| Brand |
Alco
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | PA |
| Vendor Product | ALCBLGY/100 |
| Pack Size | 100 Pack |
| Conductor Size | 2.5 mm |
| Overall Length | 15.8 mm |
| Finish | Tin Plated |
| Temperature | 105 deg C |
| Sleeve Material | Copper |
| Insulation Colour | Grey |
| Insulation Material | Polyamide |
| Number of Conductors | 1 |
| Contact Material | Copper |
| Pin Length | 8 mm |
| Collar Inside Diameter | 4.9 mm |
| Pin Diameter | 2.6 mm |
| Voltage Rating | 600 Volt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!