Alco Hazardous Area Brass Enlarger Nickel Plated M75 Male to M90 Female
Description
Key Specifications
| SKU |
ALCBIMBZBM75M90
|
|---|---|
| Brand |
Alco
|
| Product Type |
Hazardous Area Accessories
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ALCBIMBZBM75M90 |
| Cable Gland Size | M75 Male to M90 Female |
| Finish | Nickel Plated |
| Hazardous Area Rating | Ex d IIC Gb/Ex e IIC Gb/Ex t IIIC Db/IP 66/68 |
| IP Rating | IP66/68 |
| Temperature | -40 to 100 deg C |
| Thread Length | 18 mm x 21 mm |
| Torque Rating | 30 Nm |
| Width Across Flats | 95 mm |
| Width Across Corners | 105 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!