Alco Hazardous Area Brass Enlarger Nickel Plated M63 Male to M75 Female
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9314572024687
|
|---|---|
| SKU |
ALCBIMBZBM63M75
|
| Brand |
Alco
|
| Product Type |
Hazardous Area Accessories
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ALCBIMBZBM63M75 |
| Cable Gland Size | M63 Male to M75 Female |
| Finish | Nickel Plated |
| Hazardous Area Rating | Ex d IIC Gb/Ex e IIC Gb/Ex t IIIC Db/IP 66/68 |
| IP Rating | IP66/68 |
| Temperature | -40 to 100 deg C |
| Thread Length | 18 mm |
| Torque Rating | 25 Nm |
| Width Across Corners | 88.5 mm |
| Width Across Flats | 80 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!