Allen-Bradley Motor Starter Soft Start 3 Phase 132-250kW 200-480V 480A
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
10662073047886
|
|---|---|
| SKU |
ALB150-F480NBD
|
| Brand |
Allen-Bradley
|
| Product Type |
Motor Starters Soft Start
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 150F480NBD |
| Control Voltage | 100-240 Volt AC |
| Current | 480 Amp |
| Depth | 276.5 mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 600 mm |
| IP Rating | IP2X |
| Phase | 3 Phase |
| Supply Voltage | 200-480 Volt |
| Starting Modes | Start With Voltage Ramp |
| Temperature | -5 to 50 deg C |
| Wattage | 132-250 kW |
| Width | 290 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!