Airflow Ceiling Sweep Fan 900mm 4 Blade 32W Wall Switch/Remote ABS White
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
3606487157908
|
|---|---|
| SKU |
AIRX4HS900WH
|
| Brand |
Airflow
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | X4HS900-WH |
| Blade Material | Plastic |
| Blade Colour | White |
| Air Flow Rate | 7000 cu-m/hr |
| Body Colour | White |
| Body Material | ABS |
| Fan Size | 900 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP20 |
| Motor Speed | 268 rpm |
| Mounting Method | Ceiling / Hangsure |
| Motor Type | DC |
| Motor Wattage | 32 Watt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!