Airflow Ceiling Sweep Fan 900 mm 3 Blade 60 Watt 375 rpm Aluminium White
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9311554809928
|
|---|---|
| SKU |
AIRP3JH900ALWE
|
| Brand |
Airflow
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 40101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | P3JH900AL-WE |
| Blade Colour | White |
| Air Flow Rate | 8340 cu-m/hr |
| Blade Material | Aluminium |
| Body Colour | White |
| Canopy Material | Aluminium |
| Body Material | Aluminium |
| Fan Size | 900 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Motor Wattage | 60 Watt |
| Motor Speed | 375 rpm |
| Motor Type | AC |
| Mounting Method | Ceiling |
| Voltage | 240 Volt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!