Aflex H07 RN-F Heavy Duty Flexible Cable 3 Core & Earth 0.75mm 0.6/1kV Tinned Copper EPR/CPE Black
Description
Key Specifications
| SKU |
AFL777114G75
|
|---|---|
| Brand |
Aflex
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 777114G75 |
| Bend Radius | Static: 35.2 mm - Flexible: 44 mm |
| Conductor Size | 0.75 mm |
| Conductor Type | Stranded Tinned Copper |
| Core Colours | Black/Brown/Grey/Green/Yellow |
| Insulation Material | EPR Type E14 |
| Number of Cores | 3 Core + Earth |
| Overall Diameter | 8.8 mm |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | CPE Type EM2 |
| Stranding | 0.21 mm |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!