ABB Thermal Overload Relay 3 Pole 24-29A 690V 1NO-1NC Class 10 Auto/Man IP20 Screw
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
4016779764988
|
|---|---|
| SKU |
ABBTF42-29
|
| Brand |
ABB
|
| Product Type |
Contactor Overloads
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | TF42-29 |
| Contact Configuration | 1 Normally Opened & 1 Normally Closed |
| Control Type | Automatic/Manual |
| Frequency | 50/60 Hz |
| For Use With | AF09 to AF38 Contactors |
| Depth | 70.5 mm |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Method | Direct Attachment |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Height | 88.3 mm |
| Operational Voltage | 690 Volt AC |
| Setting Range From (Amp) | 24.0 |
| Setting Range To (Amp) | 29.0 |
| Temperature | -25 to 60 deg C |
| Trip Characteristic | Class 10 |
| Width | 45 mm |
| Tightening Torque | 2.5-2.7 N/m |
| Terminal Connection | Screw |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!