ABB HF-DOLE-Range Motor Starter Direct On Line Electronic Compact 0.75kW 0.18-2.4Amp 42-550VAC IP20 E-Stop Function
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
4013614515613
|
|---|---|
| SKU |
ABBHF2.4-DOLE-24VDC
|
| Brand |
ABB
|
| Product Type |
Motor Starters DOL
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39121500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | HF2.4-DOLE-24VDC |
| IP Rating | IP20 |
| Voltage | 42-550 Volt AC |
| Wattage | 0.75 kW |
| Connection Type | Screw |
| Setting Range | 0.18-2.4 Amp |
| Height | 99mm |
| Width | 22.5mm |
| Current | 2.4 Amp |
| Depth | 114.5mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Action | DOL Starter w/Overload Protection & Emergency Stop Function |
| Operating Cycles | Mechanical: 10000 Cycle/Electrical: 30000000 Cycle |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!