ABB Enclosure For Enclosed Direct-On-Line Starter with AF09-16 Contactors
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
3471522149909
|
|---|---|
| SKU |
ABBFR16AF-12
|
| Brand |
ABB
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39121500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | FR16AF-12 |
| For Use With | AF09/AF09Z/AF12/AF12Z/AF16/AF16Z/TF42 Contactors |
| Height | 230mm |
| Depth | 131mm |
| IP Rating | IP66 |
| Product Type | Starter Enclosure |
| Width | 107mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!