Clipsal Time Delay Relay Analogue DIN Rail Mount 1CO Function A On Delay 0.1s-100Hr 24VDC/24-240V
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
3606480552670
|
|---|---|
| SKU |
TEERE17RAMU
|
| Brand |
Clipsal
|
| Product Type |
Time Delay Relays
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | RE17RAMU |
| Conductor Size | 24-14 AWG Flexible/20-12 AWG Solid |
| Contact Configuration | 1 Changeover |
| Depth | 72 mm |
| IP Rating | IP20/40/50 |
| Current | 8 Amp |
| Height | 90 mm |
| Control Type | Selector Switch Front Panel |
| Operating Cycles | 100000 Cycles Electrical/10000000 Cycles Mechanical |
| Mounting Method | Vertical/DIN Rail |
| Temperature | -20 to 60 deg C |
| Power Rating | 0-32 VA at 240 Volt AC/0.6 Watt at 24 Volt DC |
| Terminal Connection | Screw |
| Timing Function | Function A On Delay |
| Tightening Torque | 0.6-1 Nm |
| Timing Range | 0.1 Seconds-100 Hours |
| Voltage | 24-240 Volt AC/24 Volt DC |
| Width | 17.5 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!